Uncategorized

Wpływ papierosów na funkcje seksualne

Papierosy bardzo niekorzystnie wpływają na stan całego organizmu. Nałóg ten stanowi zagrożenie dla kobiet i mężczyzn, przyczyniając się do zmian w układzie krążenia i co za tym idzie, zmniejszenia wydolności. Dochodzi do zaburzeń transportu krwi, co skutkuje problemem w uzyskaniu i utrzymaniu erekcji. Palenie wpływa niszczycielsko na sprawność seksualną, niszczy serce, płuca, układ oddechowy oraz układ krwionośny. To częsta przyczyna powstawania nowotworów płuc i krtani, ale także pozostałych narządów. Według przeprowadzonych badań palenie tytoniu zwiększa ryzyko impotencji nawet o 50 procent, u mężczyzn w wieku 30-49 lat. Dzięki rzuceniu tego nałogu, można odzyskać w dosyć szybkim czasie zdrowie i sprawność seksualną.

W jaki sposób palenie papierosów wpływa na proces erekcji?

Podczas palenia papierosów, nikotyna wchłaniana jest przez organizm, dociera do mózgu i oddziałuje na autonomiczny układ nerwowy, doprowadzając do obkurczenia naczyń krwionośnych. Przez to do penisa dopływa znacznie mniejsza ilość krwi. Ponadto nikotyna niszczy również śródbłonek naczyniowy, którego zadaniem jest produkcja tlenku azotu. To właśnie tlenek azotu doprowadza do rozszerzania się naczyń krwionośnych w trakcie wzwodu. Poprzez oddziaływanie nikotyny na mózg, dochodzi do nagłego skurczu naczyń krwionośnych w prąciu. Krew szybko odpływa z penisa również przez uszkodzenie zastawek żylnych, za które odpowiada nikotyna znajdująca się w organizmie. Zwiększa się stężenie białka w krwi, który bierze udział w tworzeniu się małych skrzepów w naczyniach włosowatych prącia. Te czynniki doprowadzają właśnie do zaburzeń erekcji, niekiedy ją jedynie opóźniają, a czasem staje się ona niemożliwa do uzyskania czy utrzymania.

Palenie papierosów a spadek libido

Osoby sięgające nałogowo po papierosy borykają się również ze zmniejszoną produkcją testosteronu w organizmie. Przez to ich libido widocznie się zmniejsza. Potwierdzają to badania, przeprowadzane nad wpływem związków chemicznych na organizm człowieka. Kobiety palące papierosy mają problem z osiągnięciem orgazmu, gdyż układ krwionośny dostarcza mniejszą ilość krwi do narządów płciowych, a więc są one mniej wrażliwe. Nikotyna wpływa także niszczycielsko na jajniki, zmniejszając produkcję estrogenu i wywołując wcześniejszą menopauzę. Dochodzi także do obniżenia nawilżenia pochwy oraz wielu innych objawów przekwitania.

Palenie papierosów a jakość nasienia

Mężczyzny palący papierosy cierpią również na przedwczesny wytrysk oraz zmniejszony poziom wytwarzania nasienia. Zazwyczaj osoba niepaląca w wieku od 30 do 50 lat wytwarza około 3,5 ml spermy. Jeśli chodzi o osobę palącą z tego przedziału wiekowego, produkuje ona jedynie około 1,9 ml nasienia, czyli o wiele mniej. Właśnie taką ilość spermy wytwarza zazwyczaj 60-70-latek, a co za tym idzie, płodność takiej osoby jest także zmniejszona. Szkodliwe substancje znajdujące się w dymie papierosowym oddziałują nie jedynie na ilość, ale także na samą jakość nasienia. Nałogowe palenie powoduje zmniejszoną aktywność, żywotność oraz zdolność do ruchu plemników. Zwiększeniu ulega także ilość zdeformowanych plemników i liczba plemników, u których badanie molekularne wykrywa nadmierną fragmentację DNA. W przypadku, kiedy fragmentacja DNA zostanie potwierdzona u ok. 15 procent plemników w próbce, wówczas nasienie jest idealne, wynik od 15 do 30 procent jest również bardzo dobry. U osób palących wykrywa się zazwyczaj ponad 30 procent fragmentacji plemników, a więc sperma jest słabej jakości. Warto jednak pamiętać, że po rzuceniu palenia sperma szybko powróci do swojej pierwotnej jakości.