Uncategorized

Jakość nasienia- co wpływa na jego obniżenie?

Jakość nasienia dotyczy kondycji oraz żywotności plemników. Mają one duży wpływ na płodność mężczyzny. To od szybkości plemników zależy, jak szybko parze uda się zajść w ciąże. Warto więc wiedzieć, co negatywnie wpływa na jej jakość. Według Światowej Organizacji Zdrowia, z roku na rok jakość męskiego nasienia staje się coraz gorsza. Właśnie dlatego tak wiele par pomimo starań, nie może mieć dziecka, czy też samo zajście w ciąże zajmuje czasem nawet parę lat.

W latach 60-tych normą było ok. 60 mln plemników w 1 mililitrze spermy, aktualnie jest to 20 mln w 1 mililitrze, pogorszenie jakości spermy jest więc znaczne. Przeważnie panowie nie interesują się jakością swojego nasienia, dopóki nie zaczną się starać z partnerką o dziecko. Aby zadbać o swoją płodność w przyszłości, warto przede wszystkim wyeliminować czynniki, które powodują obniżenie jakości spermy. Niestety nie na wszystkie z nich mężczyzna ma wpływ.

Wiek

Wraz z wiekiem produkcja plemników ulega spadkowi, co przyczynia się oczywiście do zmniejszonej płodności. Tempo zmiany jakości plemników jest jednak zupełnie indywidualną kwestią, u każdego mężczyzny może ono przebiegać inaczej. A więc nawet osoba w zaawansowanym wieku, może zostać ojcem, chociaż szansa w takim wypadku na efektywne zapłodnienie komórki jajowej jest niższa.

Masa ciała

Zarówno nadwaga, jak i niedowaga, doprowadzają do obniżenia parametrów nasienia. Przez nieprawidłową masę ciała zmniejsza się liczebność plemników w ejakulacie, wiele z nich ma nieprawidłową budowę, nie są one tak funkcjonalne.

Temperatura

Należy pamiętać o tym, iż plemniki wytwarzane są w jądrach, natomiast dojrzewają one w najądrzach, zlokalizowanych w mosznie. Tam właśnie temperatura jest niższa o 3-4 stopnie Celsjusza od standardowej temperatury całego organizmu. Nie dzieje się to bez powodu. W takiej temperaturze przeprowadzany jest prawidłowy proces produkcji plemników. Wszelkie czynniki, które mogłyby podnieść temperaturę jąder, oddziałują niekorzystnie na jakość nasienia i zaburzają etapy produkcji oraz dojrzewania plemników.

Stres

Stres ma także ogromny wpływ na pogorszenie jakości nasienia. Nie można go całkowicie usunąć z codziennego życia, jednak warto znacznie zredukować jego poziom. Stres powoduje obniżenie liczebności oraz koncentracji plemników, ponadto jest przyczyną ich nieprawidłowej budowy.

Urazy mechaniczne

Wiele urazów mechanicznych, również tych powstałych na skutek interwencji chirurgicznych, oddziałuje niekorzystnie na proces produkcji plemników. Zły wpływ na jakość nasienia ma przerwanie ciągłości dróg wyprowadzających nasienie, bez uszkodzenia czynności plemnikotwórczej samego jądra. Niekiedy może również dojść do urazów pęcherzyków nasiennych tworzących wydzielinę, która znajduje się w płynie nasiennym, doprowadza to do nieprawidłowego składu płynu nasiennego.

Choroby

Na jakość spermy wpływają również wszelkie choroby, zaburzenia genetyczne, infekcje i stany zapalne obejmujące narządy płciowe. Obniżają one jakość nasienia i zaburzają proces spermatogenezy. Pewne choroby czy mutacje genów, w sposób bezpośredni przyczyniają się do braku płodności oraz zmniejszenia parametrów plemników. Niestety choroby znacząco zmniejszają szansę na zostanie ojcem. Istnieją także leki, które obniżają płodność, zwłaszcza te używane do leczenia nowotworów.

Dieta oraz przyjmowane używki

Nie bez znaczenia jest również styl życia prowadzony przez mężczyznę. Zdrowy organizm zazwyczaj nie ma żadnych problemów z jakością nasienia. Ważna jest przede wszystkim aktywność fizyczna, zdrowia dieta, a także zrezygnowanie z palenia papierosów i picia alkoholu.