Uncategorized

4 sposoby na poprawę jakości nasienia.

Niepłodność męska niestety dotyka coraz więcej par, które starają się o dziecko przez dłuższy czas, jednak bezskutecznie. Na jakość spermy wpływa w dużej mierze, zwłaszcza kondycja mężczyzny. Niestety według lekarzy z problemem słabej jakości nasienia borykają się nawet osoby młode w wieku 20-40 lat. Plemniki pomimo tego, że są małe i niepozorne, potrafią zdziałać cuda. Przebywają trudną drogę, a wszystko po to, aby dotrzeć do jajeczka. Jeśli pojawiają się trudności z poczęciem, wpływ na nie może mieć mała liczba plemników, ich niewielka ruchliwość czy morfologia spermy. Dobrą wiadomością dla par starających się o dziecko, jest to, że mężczyzna może poprawić jakość swojej spermy, wystarczą do tego 4 proste sposoby.

Na czym polega właściwie zła jakość nasienia?

Niska jakość spermy opiera się na:

  • nieprawidłowej ruchliwości plemników
  • ich zmniejszonej liczbie
  • zaburzeniu budowy plemników

Według lekarzy można przeciwdziałać tym czynnikom, poprzez dbanie o swój organizm. Niekiedy wystarcza sama zmiana diety czy wyeliminowanie nałogów z życia, aby nasienie znowu miało odpowiednią jakość, wystarczającą do zapłodnienia.

Jak można poprawić jakość nasienia?

Dieta ma znaczny wpływ na jakość nasienia. Mężczyzna, który chce polepszyć parametry swojej spermy, powinien przede wszystkim spożywać produkty bogate w cynk. Jest to pierwiastek, który odpowiada za zwiększenie ilości spermy, a także podniesienie aktywności samych plemników. Cynk znajduje się w takich produktach jak: pestki dyni, rośliny strączkowe czy owoce można. Kolejnym istotnym pierwiastkiem jest selen, który kontroluje prawidłowy poziom libido. Potrzebna okazuje się także witamina C, zapewniająca organizmowi odporność, czyli także spermie. Mężczyzna powinien również uwzględnić w swojej codziennej diecie produkty bogate w witaminę E, która ochrania hormony płciowe przed utlenianiem. Warto więc spożywać: żytnie pieczywo, orzechy włoskie, orzechy laskowe, warzywa i owoce. Z diety należy wyeliminować makarony i białe pieczywo.

Rzucenie nałogów

Papierosy i alkohol działają szkodliwe na cały ludzki organizm, w tym również na płodność. Używki doprowadzają do pogorszenia się jakości nasienia. Napoje alkoholowe powodują zmniejszenie się zdolności do zapłodnienia, ponadto mężczyzna spożywający często alkohol, może borykać się także z zaburzeniami erekcji. Palenie papierosów zmniejsza ilość produkowanej spermy, oprócz tego pogarsza się jej skład. Takie używki jak narkotyki, upośledzają plemniki, doprowadzając do bezpłodności.

Zwiększona aktywność fizyczna

Według przeprowadzonych badań, mężczyźni aktywni fizycznie produkują większą ilość plemników. Istotna jest wszelka aktywność fizyczna, nie muszą być to intensywne treningi w siłowni, wystarczą jedynie regularne spacery, jazda na rowerze czy joga. Sport wpływa korzystnie na stan całego organizmu, a w tym poprawia funkcje seksualne. Mężczyzna prowadzący zdrowy tryb życia, aktywny fizycznie, ma podwyższoną płodność, a więc może zostać szybciej ojcem.

Noszenie odpowiedniej bielizny

Nie każdy mężczyzna zdaje sobie sprawę, iż noszenie źle dobranej bielizny może nieść ze sobą opłakane skutki. Zbyt ciasna bielizna działa szkodliwie na jądra. Powoduje ich przegrzanie, co zaburza produkcję spermy. Niekorzystnie wpływa również na jądra zbyt długie prowadzenie samochodu albo wielogodzinne trzymanie komputera na kolanach. Z tego względu, należy pamiętać przede wszystkim o unikaniu zakładania zbyt obcisłych slipów. Lepszą alternatywą będą dla nich luźne bokserki.